Bojím se syndromu vyhoření: co s tím mohu udělat?

Syndrom vyhoření má spoustu příznaků nejen v oblasti psychické nerovnováhy, celkové únavy a emoční vyčerpanosti. Jednou z příčin vyhoření může být i nesoulad profesního očekávání s profesní realitou – jednoduše se věnujete práci, o které jste měli původně poněkud jiné, idealističtější, představy. Velmi často se navíc musíte práci věnovat i nad rámec své pracovní doby, na úkor svého volného času, koníčků či rodiny. Ani to Vám na klidu a dobrém pocitu z odvedené práce rozhodně nepřidá. Syndromu vyhoření lze předejít zejména tím, že dobře zvážíte své síly a možnosti. Uděláte si jasno v tom, kolik času chcete práci věnovat tak, aby to pro Vás bylo únosné. Zároveň se zamyslíte nad tím, zda Vaše pracovní pozice není předimenzovaná a je dostatečně ohodnocena. Co je Vaším pohonem v práci? Co Vás motivuje k lepším nebo alespoň standardně dobrým výkonům? Jste se svojí prací spokojeni? Pokud si zavčas zvládnete stanovit jasné priority, vymezíte si pracovní hranice a dokážete si práci přizpůsobit dle zmíněného, pak můžete syndromu vyhoření skutečně předejít.

Možná ale cítíte, že jste vyhoření přece jen blíž, než je zdrávo. Některé ze symptomů na sobě pozorujete již v tuto chvíli, ať je vám 28 nebo 45 let. Nezoufejte. Pokud si tento fakt uvědomujete, jste jen krůček k tomu, abyste svoji situaci opět zvrátili k lepšímu. Využijte možného „profesního blackoutu“ ve svůj prospěch. Pokud Vás práce vyčerpává, zkuste změnu práce nebo rovnou změnu oboru. Nebojte se být radikální (dle výsledků globální studie společnosti Randstad je na změnu oboru připraveno až 72 % lidí). Velké změny bývají často zpočátku těžké a je k nim zapotřebí velká dávka odhodlání. Mohou Vás však napumpovat novou energií a Vy budete konečně šťastní v práci. Nezapomínejte, že kdo je šťastný v práci, pravděpodobně je i spokojený v životě, nemusí si totiž tolik kompenzovat osobní a pracovní život a má více volného času.

Pokud si chcete cestu za změnou ulehčit, využijte nové služby Jobs 2030. Ruku v ruce s experty na trh práce a kariérní poradenství se snadněji a rychleji dostanete ke spokojenému cíli. Experti z Jobs 2030 pro svoji práci využívají zcela individuální přístup – zohlední tedy Váš konkrétní případ a potřeby. Zároveň mají přístup k nejnovějším prognózám a poznatkům o změnách na pracovním trhu, společně tedy zvládnete zacílit na pracovní pozice, které pro Vás budou výhodné i v budoucnosti.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami

Menu


Získejte záznamy z webinářů Jobs2030