Každý z nás ve skrytu duše toužíme po tom mít práci, která nás naplňuje. Většinou i tušíme, o jakou práci se jedná, ale dost často se bojíme, že… se jí neuživíme, v současné práci nás to sice nebaví, ale jsou tam skvělí kolegové, mám tam již vybudovanou pozici, vím, co mohu čekat, do určité míry vím, jak se můj pracovní život zde bude vyvíjet. Žijeme ve své komfortní zóně, a i když nás to tak úplně nebaví a nenaplňuje, je to pro nás bezpečnější, než udělat změnu a vykročit do neznáma.

Ve své bývalé práci šéfky velké recruitment agentury jsem takových příběhů viděla desítky. Specialisty i manažery, kteří nebyli spokojení se svým životem a prací, a kteří hledali změnu. Jenže vlastně nevěděli jakou. A i když věděli, tak byli zvyklí na svůj životní standard, kterého se nechtěli vzdát. Co když by náhodou nemohli splácet hypotéku na krásný a velký dům, jezdit na dovolené k moři, nakupovat své oblíbené značky oblečení nebo vyměnit auto za nové? Co když by si výrazně pohoršili? Co když by v jiném prostředí neuspěli?

Všechny tyto obavy nás drží v mezích kariéry, které si vymezujeme svými doposud nabytými zkušenostmi. Člověk, který začne pracovat na pozici juniorského finančního analytika a postupuje na žebříčku finanční hierarchie až na post manažera finančního oddělení nebo finančního ředitele, zřídka následuje svůj sen a založí si třeba malou pekárnu nebo vzdělávací agenturu. A to i přesto, že ho práce netěší, domů se za rodinou vrací bez energie a jediné, co ho zajímá, je, aby měl již večer klid a načerpal energii na další den.

V určité fázi své kariéry (většinou na začátku) se zařadíme do proudu, o kterém jsme si mysleli, že nás povede k pohodovému a spokojenému životu, kde máme energii se věnovat nejen práci, ale i svým koníčkům, dětem a manželce, ale najednou zjistíme, že nás proud zavádí do peřejí, kde se každou chvíli odřeme o nějaký kámen a tento proud nemáme pod kontrolou, anebo nás naopak zavede do stojaté vody, kde se sice neutopíme, ale ani si neužijeme pořádnou zábavu. A následně zjistíme, že už z tohoto proudu nedokážeme vystoupit. Protože je přeci škoda vystupovat z proudu, když už jsme zvládli tolik peřejí. Anebo opustit poklidnou vodu, když jinde mohou být peřeje a můžeme se třeba i utopit.

Ale co když to všechno jde i jinak? Co když se opravdu můžeme v určité fázi své kariéry zařadit do teplého golfského proudu, který nás provede spokojeným životem? Kde můžeme pracovat tak, že si svou práci užijeme, překážky, které na cestě přijdou přirozeně a s nadhledem překonáme a budeme vědět, že se neutopíme?

Proto je důležité po prvních pracovních pokusech, kde jsme si vyzkoušeli své možnosti, více vědomě pracovat s tím, která práce nás přirozeně naplňuje. Chtít vědět, PROČ ji děláme. jestli jsou to opravdu jen hmotné motivátory pro svůj lifestyle nebo nám práce dává smysl. Anebo ideálně obojí. Čím jsme starší a životní energie nám ubývá, tím je pro nás důležitější s touto energií pracovat efektivně a smysluplně.

Jednou z oblastí, jak pracovat efektivně, je vědomě využívat své přirozené talenty. V současné době existuje řada talentových testů. Ať je to Talentová Dynamika, Dynamika Bohatství, Strengthfinder anebo jiné. Naše talenty jsou opěrné body, o které se můžeme vždy opřít. Které přirozeně využíváme, když jsme pod časovým tlakem, anebo nemáme dostatek informací. Tyto talenty také vzbuzují přirozenou důvěru našeho okolí. Když je mojím přirozeným talentem generování nových myšlenek a nápadů, všimnou si toho i ostatní a budou této schopnosti přirozeně využívat. Důvěřovat tomu, že vždy vymyslím něco nového. Nás však často ani nenapadne, že inovace nevymýšlí ve stejné míře i ostatní lidé, tak této schopnosti nepřisuzujeme velkou váhu. Když si však uvědomíme, že je to naše silná stránka a že ji nemá každý, můžeme na ní úspěšně stavět a předávat ostatním tuto hodnotu s větší lehkostí, než by to dělalo okolí.

Další oblastí pro nalezení ideální práce, na které je důležité stavět, je oblast mých dlouhodobých a hlubokých zájmů (tzv. passions). Proč nepracovat v oblasti, která mě dlouhodobě zajímá, o které si ráda a vášnivě nacházím informace, zdokonaluji své dovednosti a dostává mě do stavů, kde se do činnosti zaberu natolik, že ani nevím, kolik je hodin?

A do jakých stavů nás teprve zavede odpověď na otázku „Proč to děláme?“ Když ji nalezneme, aktivujeme svůj vnitřní kompas, který nás povede správným směrem a pomůže nám v tom teplém golfském proudu zůstat. Budeme mít vnitřní jistotu, že náš směr je správný.

Poznání všech třech oblastí: talentů, dlouhodobých zájmů, odpověď na „proč?“ a jejich vzájemné propojení, nám pomůže poznat naši ideální práci.

S jejich poznáním je také snazší vystoupit ze zlaté klece, ze své rozjeté kariéry a překonat obavy z nejistoty, do které se chystám vstoupit.

Nezapomeňme však, že se pořád jedná o ideální práci, která nám má zajistit i pohodový život z pohledu finančního ohodnocení. Proto než uděláme první krok do neznáma, mějme promyšlený finanční plán pro první období, než nám nová práce začne generovat potřebný příjem. Můžeme mít dopředu připravenou finanční rezervu, zkusit si žít po určitou dobu se sníženým příjmem anebo vědět, jak získat investora pro nový business.

Každý máme svůj sen o ideální práci. Dovolme si začít své sny plnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami

Menu


Získejte záznamy z webinářů Jobs2030