Práce s lehkostí vyžaduje přirozený talent… Objevte ten svůj

Celý život slýcháváme, že je potřeba využívat své talenty a dovednosti, abychom mohli v něčem excelovat, abychom byli úspěšní ve škole a později ve svém zaměstnání. 

Mnoho lidí si ale pod pojmem talent vybaví ten hudební, výtvarný či nadání pro určitý sport nebo oblast studia. My však máme na mysli talenty, se kterými se rodíme a které nám pomáhají dosahovat pracovních nebo studijních výsledků v našem životě s větší lehkostí. Každý člověk přirozeně funguje trochu jinak. Největší síla někoho může být ve vytváření nových projektů a jiný je přirozeně dobře zanalyzuje nebo najde mezery, jak mohou projekty lépe fungovat. A jak prohlásil Albert Einstein: „Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“

Často už nám ale nikdo neřekne, o které talenty vlastně jde. A přiznejme si, že málokdo z nás byl na prahu dospělosti natolik zralý, že s jistotou věděl, v jaké pracovní oblasti může mít přidanou hodnotu, a tak si bezchybně vybral oblast, které se věnoval v dalším studiu, později v zaměstnání, setrval v ní a je stále skutečně spokojený a úspěšný.

Existuje celá řada přístupů k tomu, abychom zjistili, jaké přirozené talenty a naučené dovednosti bychom měli dál rozvíjet, a které z nich jsou našimi silnými stránkami. Úplným základem je však potřeba se zaměřit na sebe sama, mít chuť a energii pracovat na sobě a oslovit správné odborníky, kteří vám s tím pomohou. V dnešní době existují různé psychologické a psychometrické testy talentů, které lze v seberozvoji využít. Pokud se na sobě rozhodnete pracovat, je však rozhodně na místě i konzultace s odborníkem, který vám nejen pomůže s pochopením výsledků testů, ale nabídne i možná řešení, jak tyto výsledky využít ve váš prospěch. Dobrý poradce by vám měl při konzultacích nejen vysvětlit výsledky testů, ale měl by vám vždy doporučit i konkrétní řešení, jak tyto informace prakticky využít. Tak to děláme i my v Jobs 2030, kde lidem nabízíme konkrétní řešení a jejich výsledky talentových testů propojujeme s konkrétními činnostmi (pozicemi) na trhu práce.

Vycházíme při tom z naší vlastní analýzy 400 nejčastějších pracovních pozic na trhu, u kterých jsme stanovili doporučené propojení konkrétních činností na oblasti talentových profilů. Pokud se vám na podobné testy nechce, hledejte celoživotně sami sebe a ověřte si, zda je nějaká činnost opravdu „ta vaše“. Pokud děláte práci, ve které přirozeně neuplatňujete své talenty, bude pro vás taková práce časem velmi energeticky náročná a nebude odsýpat s takovou lehkostí jako kolegyni, která bude v práci využívat své přirozené talenty.

Nezapomínejte také na to, že pokud již o nějakých svých talentech a dovednostech víte, neznamená to, že nemáte další. Během práce s kariérním poradcem nebo koučem, můžete zjistit, že máte i jiné schopnosti, o kterých jste předtím ani netušila, že mohou být významné a že je nemá úplně každý člověk Je to přístup, který podporuje celoživotní a holistický rozvoj člověka.

Tento článek vznikl pro Klub Marianne. 

Autor: Valery Senichev JOBS2030 s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami

Menu


Získejte záznamy z webinářů Jobs2030