Trendy na trhu práce aneb Budoucnost je jen na vás

Rychlost vývoje technologií turbulentně stoupá. Mění se životní prostředí, naše zvyky i celá společnost. Nacházíme se uprostřed éry „Práce 4.0“- aktuálním trendem je digitalizace, automatizace práce a s ní spojené změny na pracovním trhu.

Technologie způsob práce změní natolik, že lidé budou časem přirozeně přecházet na jiný způsob odvádění práce – budou se věnovat více tomu, v čem jsou silní a jedineční. Více prostoru dostane lidská tvořivost, inovativnost a využívání lidský talentů a potenciálu v praxi. Tento trend je aktuální, změny se tudíž začínají dít již nyní, ovšem přibližně do deseti let tento trend ještě více posílí. Proto je pro každého účastníka na pracovním trhu důležité začít měnit svůj přístup k práci a také změnit způsob přemýšlení o ní. Začněte se připravovat hned a neodkládejte to až na „jindy,“ mohl by Vám ujet vlak.

Jste-li vyděšení z nastávajících změn, věřte, že rozhodně není třeba vidět budoucnost černě. Pokud se na ni dostatečně připravíte, pak Vám nehrozí žádný katastrofický sci-fi scénář na téma „roboti nám seberou všechnu práci a nakonec ovládnou planetu“. Využijme probíhající změny v náš prospěch. Jako velice pozitivní faktor lze například vnímat fakt, že měřítkem kvality života a úspěchu již přestávají být pouze ekonomické ukazatele. Větší důraz se nyní klade na to, jak jste aktivní ve svém sociálním životě, a zda je v rovnováze Váš osobní život s tím pracovním. Častěji se dnes také mluví o štěstí v práci, jako o jednom z faktorů ovlivňujícím životní spokojenost.

Ve většině současných oborů nás nahradí roboti. Jejich nástup zvládnou jen ti, kdo se dokážou změnit,“ uvedl profesor kybernetiky a vynálezce Martin Šebek v rozhovoru publikovaném v online magazínu Hospodářských novin dne 28.11.2018. S tím nelze než souhlasit. Aktuální ekonomický blahobyt nás může uklidňovat, ale nezapomínejme na to, že každý blahobyt někdy končí. ČR právě dosahuje ekonomického vrcholu, celková nezaměstnanost je nejnižší za více než 20 let. Přirozeně ale po dosažení každého vrcholu přichází pád. Co se stane, až bude vedle montážních dělníků automatizována i většina administrativních, úředních pozic a rapidně se omezí například i pozice v soudnictví? Jak si poradíme s náhlým zvýšením nezaměstnanosti, protože už velkou část naší pracovní síly nebude potřebovat ani náš ani německý trh?

Možných budoucích scénářů je hned několik. Někteří odborníci mluví o zkrácení pracovního týdne a přerozdělení stávajících pracovních sil, jiní jako možnou alternativu k řešení uvádějí tzv. základní všeobecný příjem, tedy měsíční částku pro všechny, nepodmíněnou prací. Experti z Jobs 2030 mají k dispozici hned několik možných scénářů a jejich řešení. Zajímá Vás, co můžete prakticky udělat pro to, abyste technologickými změnami prošli plynule a bez újmy? Neváhejte a využijte službu Jobs 2030, nabídneme Vám řešení na míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami

Menu


Získejte záznamy z webinářů Jobs2030